[140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
Ciabatta recept (reggeihez, kenyér helyett)
Hozzávalók:
A kovászhoz:
5 g friss élesztő
350 g liszt
250 ml langyos víz
A tésztához:
10 g friss élesztő
5 evőkanál tej
250 ml langyos víz
2 evőkanál oliva olaj
20 g só
550 g liszt
liszt, olaj, víz, sütőpapír
Elkészítés:
A kovászt a kenyér sütése előtti napon készítsük el. Ehhez az élesztőt tegyük bele a langyos vízbe és hagyjuk állni 10 percig. Ezután keverjük hozzá a lisztet, majd fedjük le (legjobb a kelesztőtál, vagy egy egyszerű, jól záródó fedelű műanyag tál).
Másnap a tésztához az életszőt futtassuk fel a langyos tejben (kb. 10 percig hagyjuk állni). Ezután keverjük össze a felfuttatot élesztőt, a langyos vizet, az olajat, a kovászt, a sót és a lisztet.
A tésztát 2-3 percen keresztül gyúrjuk erősen. Aztán tegyük egy belisztezett nyújtódeszkára és kenjük be olajjal a tetejét. Fedjük le egy darab műanyag fóliával és pihentessük szobahőmérsékleten 1,5 órán át.
A kelesztés után vágjuk 4 részre a tésztát. Formáljunk 4 - kb. 30 cm hosszú - hurkát és ezeket lapítsuk ki egy kicsit. Lisztezzük be a kenyérkéket és 2-2 tegyünk olajozott sütőpapírral bélelt tepsikbe. Takarjuk le a tepsiket konyharuhával és kelesszük a tésztánkat 1,5-2 órán keresztül.
A kenyérkéket 220°C-os sütőben 25 percig süssük úgy, hogy a sütő aljába tegyünk (tűzálló tálba vagy egy tepsibe) 1 dl vizet.
Tanácsok:
Nem csak első olvasásra, hanem a valóságban is hosszú ideig tart elkészíteni, de higyje el mindenki megéri a fáradtságot! A ciabatta olyan jó lesz, mintha a péktől hoztuk volna.
|
Afrikai harcsa tepsiben recept
Hozzávalók:
1 db kb. 1,5kg-os afrikai harcsa,
1,5 dl olívaolaj,
1 evőkanál mustár,
2 gerezd fokhagyma,
2 db babérlevél,
1 teáskanál mustármag,
1 evőkanál Maggi sülthús esszencia,
vegeta,
hal fűszerkeverék,
5 dkg füstölt szalonna.
Elkészítés:
A megtisztított afrikai harcsát sűrűn bedarabolom és egy megfelelő méretű, mély tepsibe teszem úgy, hogy félkört írjon le.
Az olivaolajat egy csészében a mustárral, a fűszerekkel, összemorzsolt babérlevéllel és az összezúzott fokhagymával jól összekeverem.
A füstölt szalonnát csíkokra vágom és a harcsa bedarabolt vájataiban egyenletesen elosztom.
Az olajos keverékkel jól bedörzsölöm a halat, még a maradékot is ráöntöm.
Az egész tepsit alufóliával letakarom, és két órán át hidegre teszem.
/Még jobb, ha egész éjszaka áll./
Közepes hőmérsékletű sütőben letakarva kb. 20 percig sütöm, majd a fóliát levéve további 15-20 percig sütöm, sűrűn locsolgatva az alatta lévő olajjal.
|
Fokhagymás tengeri halfilé recept
Hozzávalók:
Hozzávalók 4 személyre:
1/2 kg fagyasztott szálkamentes tengeri halfilé (filézett tőkehal)
2-3 dl tej
2-3 evőkanál margarin (nem sós)
3 gerezd fokhagyma
kevés grill, vagy flecken fűszerkeverék
bors
Elkészítés:
A fagyos halat szobahőmérsékleten felengedjük, megszórjuk apróra vágott fokhagymával, tejjel leöntjük, úgy hogy ellepje, majd a páclével együtt a hűtőbe tesszük és 3-4 óráig állni hagyjuk. Ezután lecsurgatjuk a halszeletekről a tejet, kevés fűszerkeverékkel meghintjük (a fűszerkeverékek általában sósak), szükség esetén borsozzuk. Teflonedényben megolvasztunk 1-1,5 evőkanál margarint, beletesszük a halszeletek felét és fedő alatt, mindkét oldalán 2,5-2,5 percig puhára pároljuk (óvatosan fordítjuk meg őket, mert könnyen széteshetnek), majd a fedőt levéve, mindkét oldalát megpirítjuk. Megismételjük a műveletet a halszeletek másik felével. Párolt zöldség, saláta, vagy burgonya illik hozzá.
Tanácsok:
A tengeri hal fogyasztása nem csak fogyókúrázók számára, hanem cukorbetegek, szív- és érbetegek részére is különösen ajánlott alacsony energiatartalma, kedvező zsírsav-összetétele miatt. Ezenkívül a fokhagyma kedvezően hat az érrendszerre és a vérnyomásra.
Fekély- és epebetegeknek azonban a fokhagyma magas illóolajtartalma miatt nem javasoljuk az étel fogyasztását.
|
Rántotta camemberttel (reggeli)
Hozzávalók 2 személyre: 6 db tojás, 1/2 fej vöröshagyma, 5 dkg érett camembert sajt, 1 evőkanál olaj, só, ketchup.
Elkészítés: A hagymát karikákra vágva az olajon megpirítjuk, belevagdaljuk a sajtot. Amikor megolvadt, belekeverjük a sózott, felütött tojásokat, alaposan kevergetve készre sütjük. Kevés ketchuppal meglocsolva tálaljuk.
|
Vacsi (17,30 órakor! mint mindig):
Tengeri hal joghurtos salátával
Hozzávalók: 1 nagy fej saláta, 2 db póréhagyma, 10 dkg szójacsíra, 3-4 szelet fehér húsú tengeri hal, 2 dl joghurt, 1 citrom, olívaolaj, só, bors.
Elkészítés:
A szeletekre vágott halat locsoljuk meg a citrom kifacsart levével, sózzuk, borsozzuk. Pároljuk néhány percig. (Grillezhetjük is, fóliában gyorsan megpuhul.)
Közben a megtisztított póréhagymát karikázzuk fel, szórjuk a párolódó halhoz. A megmosott salátát csepegtessük le, tépkedjük darabokra. Rendezzük el a tálon, adagoljuk hozzá a párolt halat, és a póréhagymát. Locsoljuk meg kevés olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk ismét. A joghurtot ízesítsük a maradék citromlével, majd csepegtessük a saláta tetejére. Díszítsük a citrom reszelt héjával, és néhány szál póréhagymalevéllel.
|
Leves:
Brokkolikrémleves
Hozzávalók: 1 fej brokkoli (vagy 1/2 kg mélyhűtött), 3 db krumpli, 1 adag barna rizs (maradék is jó), 4 gerezd fokhagyma, só, bors, babérlevél, ételízesítő, szezámmag, lenmag.
Elkészítés:
Ételízesítős és babérleveles vízben megfőzzük a hámozott, kockára vágott burgonyát a brokkolival és a fokhagymagerezdekkel együtt (kb. 15 perc). Félretehetünk néhány főtt brokkolirózsát, ha nem szeretnénk teljesen pépesre a levest, amit a végén a tetejére teszünk. Ha megfőttek a hozzávalók, összeturmixoljuk az egészet a barna rizzsel együtt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Ha túl sűrűnek találjuk, a főzőlével hígíthatjuk.
Végül a lenmagot és szezámmagot pirítsuk meg, és szórjuk díszítésnek a tetejére. |
Ebéd: (fő fogás)
Fokhagymás-tejszínes csirkeragu
Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 50 dkg csirkemell, 4 evőkanál olaj, fél mokkáskanál őrölt fekete bors, 1 mokkáskanál oregánó, 2 dl főzőtejszín, 1 csapott kiskanál só.
Elkészítés:
A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, majd a vöröshagymát finomra vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk. A megmosott, lecsepegtetett csirkemellet vékony csíkokra vágjuk. Az olajat nagyobb széles serpenyőben közepesen felforrósítjuk, majd a hagymát rátesszük, és megdinszteljük. Vigyázzunk, nehogy megbarnuljon! A húst hozzákeverjük, és nagy lángon, többször átforgatva 3-4 percig pirítjuk. Megborsozzuk, oregánóval és a zúzott fokhagymával fűszerezzük. A csirkemellet összeforgatjuk a fűszerekkel, majd fél perc elteltével ráöntjük a tejszínt. Csak most sózzuk meg, és épp csak egy percig forraljuk. Ha a leve kevés lenne, tejszínt önthetünk még hozzá. Párolt rizzsel tálaljuk. |
Szép jó reggelt:
Omlett a szerelemért
Hozzávalók: 4 tojás, 1 avokádó, 10 dkg gomba, 1 közepes fej hagyma, 15 dkg főtt marhahús, 1 evőkanál vaj, só, őrölt fehérbors, sipetnyi kurkuma.
Elkészítés:
A tojásokat verjük fel, kissé sózzuk meg, majd süssük meg. Ez alatt a megtisztított gombát, vöröshagymát és a magtalanított avokádót felkockázzuk, és a felhevített vajon megpirítjuk. Őrölt fehérborssal, csipetnyi kurkumával és sóval ízesítjük, ízlés szerint. A végén hozzáadjuk a kockázott főtt marhahúst. Az előzőleg megsütött omlettet ezzel az ínycsiklandó raguval töltsük meg, és forrón tálaljuk.
|
Alma bundában (ennyi hús után, levezetőnek!)
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók: 5 dl langyos tejbe 1 evőkanál cukrot teszünk, ás 2 dkg élesztőt morzsolunk. Adunk hozzá 1 tojást, kevés sót és annyi lisztet, hogy jó sűrű palacsintatészta legyen.
Kétszeresére kelesztjük. A meghámozott almák magházát eltávolítjuk és karikára vágjuk. Az almaszeleteket a tésztába mártjuk, forró zsírban vagy olajban mindkét oldalát megsütjük és fahéjas cukorral meghintjük. Tartalmas, húsos leves után kellemes levezető étel. |
Vaníliás galuska
|
(a mai vacsora, gulyásleves mellé!!!)
|
Hozzávalók: |
8dl tejszín v. tej
egy késhegynyi só
10 tojás
80 dkg liszt
2 liter tej
20 dkg porcukor
2 rúd vanília
24 dkg olvasztott vaj
20 dkg mazsola
24 dkg darált dió
20 dkg porcukor
Ízlés szerinti kompót
|
|
Elkészítése: |
A tejszínben vagy tejben jól elkeverjük a sót és a tojássárgáját. Hozzáadjuk a lisztet, és jól kidolgozzuk. A tojásfehérjébõl kemény habot verünk, és könnyedén a tésztába keverjük. Az 2 liter tejbe belekeverjük a porcukrot meg a vaníliát, és felforraljuk. A tésztából forró tejbe mártogatott kanállal galuskákat szaggatunk a forrásban lévõ tejbe, és mindkét oldalán megfõzzük. Szûrõkanállal kiszedjük. Kikent és zsemlemorzsával kihintett tûzálló tálba egy réteg galuskát rakunk. Meglocsoljuk olvasztott vajjal, meghintjük tisztított mazsolával, darált dióval és porcukorral. Betakarjuk fõtt galuskával, és így folytatjuk, míg a hozzávalókból futja. Tetejére egy réteg galuskát rakunk, és olvasztott vajjal leöntjük. Elõmelegített sütõbe tesszük, és megsütjük. Tetszés szerinti kompóttal tálaljuk.
|
|
Most nem írok anyaghányadot, csak mi a vacsi.
Főztem egy zacskós rizst, lisztbemártva sütöttem kevés olajon egy serpenyőben, négy szelet sertésbordát (klopfoltam), sóztam, borsóztam. Amikor szép pirosrasült, át tettem egy tányérba. A maradék zsíron, megpirítottam 8 db kis fej gombát, és hozzáadtam egy kis konzerv zöldborsót. A rizzsel az egészet összekevertem, majd tányérokra halmoztam, rá a bordát, és sajttal megszórva a mikróban, megpirítottam. Mellé tettem, egy kis csemegeuborka legyezőt, és egy cikk marinált paradicsompaprikát. Az egészet, finomra vágott petrezselyemmel meghintettem.
(külön,tettem az asztalra ketchupöt és majonézt)
|
Kapros-túrós lepény
Elkészítési idő: 110 perc +kelesztés
Hozzávalók: 2 dl tejből, 1 dkg élesztőből, 1 tojásból, 5 dkg zsírból, 25 dkg lisztből, kevés sóból kelt tésztát készítünk.
Jól kidolgozzuk. Lágy tésztát kapunk, ezt megkelesztjük, ujjnyi vastagra nyújtjuk, és kizsírozott tepsibe tesszük.
Töltelék: 40 dkg túrót 3 kanál cukorral, 2 tojássárgájával, 1 evőkanál búzadarával, 1 kávéskanál apróra vágott kaporral jól összekeverünk.
Óvatosan, hogy össze ne törjön, hozzáadjuk a tojások felvert habját. A tölteléket a tésztára kenjük, és lassú tűzön sütjük. Mielőtt végleg kivesszük a sütőből, 1 evőkanál tejföl, 1 evőkanál cukor, 1 tojássárgája keverékével megkenjük, majd 2-3 percre visszatesszük a sütőbe, így a tészta teteje szép piros lesz. A tölteléket készíthetjük cukor nélkül, sóval. Kapor nélkül egyszerű túrós lepényt kapunk. |
Húsfelfújt
Hozzávalók: 6 dkg vaj, 5 dkg liszt, ½liter tej, 4 tojás, 12 dkg darált sertéshús, só, őrölt bors
A vajat megolvasztjuk, habverővel belekeverjük a lisztet, a langyos tejet, s egyszer felforraljuk, ügyelve, hogy sima maradjon. Ha kihűlt, hozzákeverjük a tojások sárgáját, a darált sertéshúst, sót, borsot, s végül a tojások kemény habbá vert fehérjét. Kivajazott, lisztezett tűzálló tálba tesszük, de csak félig töltsük meg a tálat, mert sütés közben felemelkedik. Előmelegített sütőben, kis lángon 25 percig sütjük. Még könnyebb, ha forró vízzel telt edénybe állítjuk a tűzálló tálat vagy tortaformát, és így tesszük sütőbe. A vagdalt húshoz hasonlóan kínálhatjuk. |
Paradicsomos húsos tészta
Hozzávalók: 30 dkg nagykockatészta, 30 dkg darált sertéshús, 15 dkg vöröshagyma, 2 kis doboz paradicsompüré, só, őrölt bors, csemege paprika, 3 kanál olaj, 5 dkg reszelt trappista
A megtisztított, apróra vágott vöröshagymát 2 kanál olajban aranysárgára fonnyasztjuk. Beletesszük a nyers darált húst, és fedő alatt 10 percig pároljuk. Megsózzuk, megborsozzuk, meghintjük pirospaprikával, hozzáadjuk a paradicsompürét és 1 dl vizet. Közben kifőzzük a tésztát, és kiszedjük egy kanál olajra. A kockatésztát, rakjuk le tűzálló tálban soronként a paradicsomos hússal, a tetejét szórjuk meg reszelt sajttal, és süssük előmelegített sütőben 10 percig. |
Bakonyi betyárleves
Hozzávalók: 40 dkg borjúcomb, 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg erdei gomba, 20 dkg leveszöldség, 15 dkg hagyma, 3 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 1 csomó kapor, 1 paprika, 1 paradicsom, 1 csapott evőkanál paprika, 1 csapott evőkanál só, késhegynyi bors.
Az apró kockákra vágott füstölt szalonnát megpirítjuk, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a 2x2 centis kockákra vágott húst. Sózzuk, borsozzuk és félpuhára pároljuk. Utána hozzáadjuk a kockákra vágott leveszöldséget és tovább főzzük. Mikor megpuhult, hozzáadjuk a felkockázott gombát, paprikával fűszerezzük és belekeverjük a tejfölt. A végén hozzáadjuk az apróra vágott kaprot. Hozzáadjuk a felcsíkozott zöldpaprikát és paradicsomot. Levesbetétként csipetkét főzünk bele. |
Májjal töltött sertésborda
Előkészítési idő: 70 perc
Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg sertéskaraj, 15 dkg sertésmáj, 3 dl étolaj, 1 evőkanál Piros Arany, 1 evőkanál paradicsompüré, 1 gerezd fokhagyma, finomított só
Az ujjnyi vastag (12 dkg-os) hússzeletek oldalát egy éles, vékony pengéjű késsel felszúrjuk, úgy, hogy a szeletek tölthetők legyenek. A vágatba egy vékony szelet májat csúsztatunk, majd megsózzuk és megkenjük olajjal. Az így elkészített karajszeleteket egymás mellé a forró rostélyra helyezzük, és faszénparázs felett sütjük. 3 dl olajba keverjük a paradicsompürét, a piros Aranyat és a zúzott fokhagymát. Sütés közben ezzel az ízesített olajjal addig kenegetjük, míg a töltött borda szép pirosra sül. |
Halgombóc leves (aranygaluska elé)
Hozzávalók 5 személyre:
· 45 dkg ponty vagy amurfilé
· 15 dkg árpagyöngy
· 5 dkg zsemlemorzsa
· 2 db tojás
· 1 dkg édes fűszerpaprika
· ½ dkg erős fűszerpaprika
· 5 dkg vöröshagyma
· fokhagyma
· majoránna
· őrölt feketebors;
A pontyot lefilézzük, és a csontokból halászlé alaplevet főzünk. A halfilét – miután leszedtük a halhúst a bőrről – húsdarálón ledaráljuk. Az árpagyöngyöt kétszeres mennyiségű sótlan vízben felfőzzük. Egy kis ideig állni hagyjuk, és csak ezután keverjük hozzá a darált halhúshoz. Teszünk hozzá tojást, apróra vágott vöröshagymát, zúzott fokhagymát, majoránnát, fűszerpaprikát, egy kevés őrölt feketeborsot, erős paprikát, zsemlemorzsát. Az egészet jól összegyúrjuk, és kis gombócokat formázunk belőle. A gombócokat az átpasszírozott, forrásban lévő halalaplében kifőzzük. |
[140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
|