Őseink nem jártak orvoshoz
2009.11.14. 20:18
Őseink nem jártak orvoshoz, és kevés gyógyszert szedtek, azt azonban jól tudták, hogy ha valaki náthás és köhög, milyen illatos gyógyteákkal lehet kikúrálni a bajából.
A felső légutak gyulladásának megelőzése érdekében akkor tesszük a legtöbbet, ha fokozzuk ellenálló képességünket. Naponta legalább 20 percet sétáljunk, mozogjunk friss levegőn. Reggelente 5-10 percig végezzünk légző gyakorlatokat nyitott ablaknál, s ha erre nincs időnk, legalább este, az ágyban fekve kerítsünk rá sort, a következőképpen: hanyatt fekve, két kezünket a hasunkra helyezve nyolcig számolunk, miközben lassan belélegzünk, majd ameddig tudjuk, benn tartjuk a levegőt, s végül nyolcig számolva kilélegezzük. A gyakorlatot egymás után tízszer végezzük el!
Csodálatos gyógyteák
Ellenálló képességünk fokozását szolgálják a gyógyteák is. Általánosan erősítő, roboráló hatású, illóolajukban antibakteriális hatású timolt tartalmazó gyógynövényekből – 20-20 g kakukkfűből, szurokfűből és borsikafűből – készítünk teakeveréket 1:1 arányban, de akár magában is alkalmazhatjuk például a kakukkfüvet. Egy evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, és 20 percnyi állás után leszűrjük. A gyógyteából naponta 2-3 alkalommal iszunk 2 dl-t. Kifejezetten az immunrendszert aktivizáló (a betegségekkel szembeni ellenállást fokozó, a szervezet kondícióját javító, frissítő hatású) gyógynövényekből készítünk gyógyteát. Az influenza megelőzésében, de akár a betegség kezdeti időszakában is különösen hatékony a szervezet aspecifikus védekező rendszerét aktiváló bíborvörös vagy lángvörös kasvirág (Echinacea purpurea) teája vagy alkoholos kivonata. Vegyünk be óránként 1 teáskanálnyit a szaküzletekben kapható Echinacea-cseppekből (ne nyeljük le azonnal, hanem ameddig bírjuk, tartogassuk a szánkban!), vagy óránként fogyasszuk a következő gyógyteát: 1 evőkanálnyit veszünk a bíborvörös kasvirágból, leforrázzuk 3 dl vízzel, 15 percnyi lúgozódás után leszűrjük és megisszuk. Ha már nem kerülget a betegség, elegendő naponta 3 alkalommal 1 kávéskanálnyi kivonat, illetve naponta 3 dl tea.
Izzasztókúra
Előfordulhat, hogy a náthalázas beteg hiába szedi a leghatásosabb antibiotikumokat – kiegészítésképpen ilyenkor hívjuk segítségül a fitoterápiát. Ha komoly javulást akarunk elérni, alkalmazzunk gyógynövényes izzasztókúrát – ilyenkor azonban nem szabad fölkelni, 2-3 napot kötelező ágyban tölteni. A lázcsillapító és izzasztó hatású gyógynövények közé tartozik a hársfa- és a feketebodza-virág, a fűzfakéreg, a feketenyárfa-rügy és a rozmaring. Az izzasztó hatású teát a következőképpen készítjük el: a hársfa- és bodzavirágot 1:1 arányban összekeverjük. 3 evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 0,5 l vízzel, 20 percnyi ázás után leszűrjük, 5 perc múlva hozzáöntjük 1 citrom levét, és belekeverünk 3 kanál erdei mézet. Az ágyban fekvő beteggel forrón megitatjuk a teát, és nyakig betakarjuk. 20 perc múlva elkezd izzadni, lemegy a láza, lassan javul a közérzete, megnő az étvágya, rendbe jön az emésztése is. Mivel a túlzott izzadás és folyadékvesztés legyengíti a beteget, legfeljebb kétszer (idős betegnek csak egyszer) szabad alkalmazni a kúrát. Sikerrel végezhetik várandós anyák, akik egyébként nem szedhetnek aszpirint, valamint asztmás és gyomorfekélyes betegek is.
|