Helyes étkezés : TÖBBSZÖR ÉS KEVESET! Az elmúlt 20 év étkezésim szokásai |
TÖBBSZÖR ÉS KEVESET! Az elmúlt 20 év étkezésim szokásai
2009.11.10. 23:07
Mindannyian tudjuk az alapvető szabályokat: azzal tennénk jót magunknak, ha többször ennénk keveset. Az elmúlt 20 évben étkezési szokásaink sok tekintetben megváltoztak, de semmiképpen nem lettek rendszeresebbek.
Hányszor eszünk?
Míg '89-ben a megkérdezettek 62 százaléka háromszor evett naponta, 2005-ben már csak 51 százalékra tehető a főétkezéseket rendszeresen elfogyasztók száma. A naponta négyszer étkezők, ha nem is nagymértékben, de 6 százalékkal emelkedettek az évek folyamán. Viszont ha belemélyedünk egy kicsit a korok szerinti eloszlásba, azt látjuk, hogy a keresőképes 30-39 év közöttiek rendszertelenebbül esznek napjainkban mint évekkel ezelőtt. A felgyorsult élet és a pénz után folytatott nagyon kemény versenyfutás, felemészti az étkezésekre szánt időt.
Mikor eszünk?
Az anyagcserénk éjszaka velünk együtt pihen, és csak akkor "ébred" ha megreggelizünk, és ezzel áll be vércukorszintünk a megfelelő szintre, ami az éber állapothoz szükséges. A reggelizés nagyon fontos, szinte elengedhetetlen étkezésnek számít, az ébredés után étkezők száma mégis évről-évre csökken. Azt is leszűrhetjük, hogy a magasabb beosztású, nagy városokban élő menedzser réteg az akinek már reggel sem jut ideje étkezni.
A tízórait és az uzsonnát fogyasztók százalékos aránya igen csúfos, hiszen még a legjobb évben sem érte el a 15 százalékot.
A két délelőtti étkezéshez hasonlóan, a meleg ebéd elfogyasztása is csökkenő tendenciát mutat, 1992 volt a legjobb év, ahol is 78 százalékos volt a rendszeresen meleg ebédet fogyasztók köre, ez napjainkban már a 67 százalékot is alig éri el. Ennek oka, hogy a munkahelyeken sokszor nem biztosított a meleg ételhez jutás lehetősége.
Mivel napközben alig észünk és többnyire hideg ételt ezért a vacsora a család egyik főétkezésének számít, ami sokszor bőséges és nem mindig az egészségességé a vezető szerep. Főleg a férfiak, akik 34 százalékban a vacsorát tekintik főétkezésnek, a statisztikák szerint a nők jobban ügyelnek egészségükre és alakjuk, náluk ez csak 23 százalék.
A fenti adatokból kiderül, hogy étkezéseink napi eloszlása nem felel meg az egészséges táplálkozás szabályainak. A "sokszor keveset" és "leginkább kora délutánig" szabályok alig valósulnak meg. A tápanyag felvétel napi eloszlása legalább olyan fontos mint, az hogy miből és mennyit eszünk. A rendszeres táplálkozással, csökkenthetjük éhségérzetünket, elkerülhetjük az éhségrohamokat, és szervezetünknek biztosíthatjuk a stabil vércukorszintet.
|