A borivásról, a borokról.............
2009.11.10. 22:42
A bor orvosság
|
A tokaji aszú a világ egyik legjobb természetes csemegebora. A tőkén aszúsodó, a nemes penész hatására betöppedt, mazsolára emlékeztető szőlőszemek a megnövekedett magas cukor- és savtartalom hatására egyedülállóan finom, harmonikus íz- és zamatanyagok hordozói. A bor készítése nagy szakértelmet igényel, az érlelése nemes penésszel bevont pincékben történik éveken keresztül. Az ászkolás során alakul ki az aszú fő jellemvonásaként a földíz, kenyéríz, amelyet évjárattól és dűlőktől függően egészít ki mandula-, csokoládé-, vagy szentjánoskenyéríz. A borok királya a kellemes gasztronómiai élmény mellett a szintetikus gyógyszereket megelőzően orvosságént is szolgált. Vényre írta fel a doktor, amelyet a patikában lehetett kiváltani. Az aszú gyógyító ereje a különlegesen érlelt alapanyagában és a bor elkészítésének módjában rejlik.
A modern, tudományos kutatások eredményei igazolják, hogy a mértékletesen fogyasztott vörösbor nemcsak az emésztésünk serkentéséhez és jó hangulatunkhoz járul hozzá, de kedvező hatással van a szervezet szív- és vérkeringési rendszerére is. Ennek oka, hogy a borban antioxidáns hatású, flavonoid nevű anyag található, amely meggátolja a koleszterin lerakódását az erekben, ezenkívül értágító hatása is ismert. Nem mindegy, hogy naponta mennyit fogyasztunk a borból! A francia kutatók véleménye, hogy negyed-fél liter vörösbor szolgál legjobban egészségünkre. Aki viszont egyáltalán nem iszik alkoholt, fogyassza a vörösbor alapanyagát, a kék szőlőt, így szintén megelőzheti az érrenszeri betegségeket. A leggyakoribb fajtái: Kékfrankos, Kékoportó, Kadarka, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon.
|
A borivó tízparancsolata
|
1. Bort sohase igyál éhgyomorra!
2. Ivás előtt ne egyél édes ételeket!
3. Ügyelj a borfajták hőmérsékletére!
4. Bort mindig megfontoltan, lassan igyál!
5. Apró kortyokban élvezd a bor zamatát!
6. A nemes borokat csak tisztán igyad!
7. Tarts mértéket a borivásban!
8. Jobban ízlik a bor, ha közben eszel is!
9. Szeresd, de légy erősebb a bornál! !
10. Gondolj arra egy pillanatra, mennyi verejtékes, nehéz munka van egy pohárnyi magyar borban!
|
Amit a nemes nedűről tudni kell
|
Megfelelő pohár A formatervezők fantáziája határtalan az üvegáru-gyártásban is. Az ínyenc borivóknak nincs szükségük sokféle pohárra. Az nagyon fontos, hogy talpas, vékony falu és mintázatlan legyen (a vastag ólomkristály poharak inkább a vitrinbe valók). A fehérbort karcsúbb és a szája felé keskenyedő pohárban kínáljuk. A vörösboros pohár hasasabb, nagyobb térfogatú, szája felé szintén keskenyedő legyen, hogy az aroma jobban érvényesüljön, ne illanjon el.
Ideális hőmérséklet A jófajta fehérbort 10 °C-on szolgáljuk fel. Ez érvényes a nemes aszúborokra is. A rozé fajtákat 12 °C-on kínáljuk. Az olcsóbb vörösborokat (pl. kadarka, 14 fokon fogyasszuk. A finomabb vörösborokat 15-16 °C-on töltsük poharakba. Vigyázat, a szobahőmérséklet legtöbbször túl magas!
A dúgóíz felismerése Ha a bor dohos vagy kesernyés mellékíze van, gyakran a dugó a hibás. Ha vendéglőben kínálnak ilyen italt, nyugodtan reklamáljunk. A borpincékben vagy borkereskedésekben is visszaveszik az ilyen bort. Ez a mellékíz a dugót megtámadó gombásodástól keletkezik. A parafát már a származási országból gombás fertőzéssel szállították a feldolgozóhelyre vagy a gyártás folyamán nem megfelelő kezelés (klór, ragasztó, fehérítőanyagok) lehet a kiváltó ok. Ha a dugóízű borhoz vizet adunk, még intenzívebb lesz a kellemetlen aroma.
A zamat fontossága Száraz, félszáraz, félédes, édes – ezek a legfontosabb ízfajták a magyar és német boroknál. A megengedett cukortartalom a különböző kategoróriáknál meghatározott (pl. a száraz borban maximum 9 gramm/liter). Ugyanilyen fontos a savtartalom, amely az ízt erősen befolyásolja (nagyobb savtartalom= fanyarabb íz). A francia borok - az aszúborokat kivéve - általában szárazak. A könnyebb olasz borokat Abboccato-nak vagy Amabile-nek, az édes fehérbort Vin Santónak nevezik.
Százalékok Arról, hogy egy bor könnyű vagy nehéz, a cimke azonnal felvilágosítást nyújt. Az alkoholtartalom közlése előírás. Minőségtől függően a borok általában 11-13% alkoholt tartalmaznak. A magyar könnyebb borok ennek az értéknek jóval alatta vannak. A testesebb borok alkoholtartalma felmehet 17%-ig. Szigorúan tilos a borhoz alkoholt tölteni. Kivételek a likőrök (pl. sherry).
Hízlal? A bor kalóriaértéke cukor- és alkoholtartalmától függ. A száraz bor 70-75 kcal-t, a könnyű homoki borok pedig 65 kcal-t tartalmaznak decinként. Az édes desszertborok viszont hízlalóak 85-115 kcal/dl energiatartalmukkal.
Mit jelent a Barrique? A borszaküzletekben találkozhatunk ilyen feliratú borral. Ez az elnevezés egy kisebb (225 l-es) hordót jelent, amelyen a bor az első és az azt követő két évben a hordó fájának aromaanyagait átveszi. Ez finomíthatja, javíthatja zamatát, de néha túlságosan a faíz dominál. A tapasztalt borosgazdák tudják, hogy csak kitűnő minőségű bort javíthat a barrikolás.
A vörös szín A rozé borok nem a fehér- és vörösborok keverékéből készülnek, mint például a schiller. Alapanyaga piros szőlő, melyet rövid ideig erjesztenek, majd préselnek. Ez a gyors erjesztési folyamat festékanyagot old ki a szőlő héjából. Ez adja az üde, rózsaszínes árnyalatot. A vörösborok teljes erjedése 1-2 hétig tart.
|
Borkínáló
|
A borok és a borból készült italok étvágygerjesztő hatásúak, a különféle ételek jól megválasztott kísérőiként, azokkal harmonikus egységet alkotva fokozzák az étkezés élvezeti értékét, és segítik az emésztést. Alapvető fontosságú, hogy egészséges, tiszta és kellő hőfokú bor kerüljön fogyasztásra (asztali borok 10-12 ºC, vörösborok 14-18 ºC). Étkezés előttre ajánljuk:
Tokaji édes szamorodni
Tokaji aszú 3 puttonyos
Hungaria Extra dry
Előételhez:
általában száraz, könnyű fehérbort (pl. Etyeki chardonnay)
esetenként – gombafélékhez, omlettekhez, vesevelőhöz – nagyobb alkoholtartalmú fehérbort (pl. tojáslepényhez Debrői Hárslevelelű)
a hortobágyi húsos palacsintához ajánlható a Villányi Cabernet Franc.
Levesekhez:
általában nem ajánlott bor
esetleg a zsíros, nehéz ételnek számító halászléhez ajánlható egy pohár könnyű, lágy karakterű fehérbor (pl. Somlói Furmint, esetleg Nemes Kadarka).
Halételekhez:
általában a halhoz 8-10ºC-ra hűtött, könnyű száraz fehérborok illenek
vajban sütött pisztránghoz olaszrizling
süllőhöz Somlói Furmint
vajas pontyfiléhez Badacsonyi Kéknyelű
angolnapaprikáshoz Soproni Kékfrankos.
Szárnyasételekhez:
rántott csirkéhez tejfölös uborkasalátával Badacsonyi Kéknyelű
galambbecsinálthoz Badacsonyi Szürkebarát
tűzdelt pulykasülthöz Francois Monopol pezsgő
gombás fürjhöz Villányi Burgundi
töltött pulykamellhez Etyeki Charonnay.
Húsételekhez:
a magyaros pörköltekhez, sültekhez, vadpecsenyéhez általában vörösbort igyunk
a tejfölösen készített pörköltekhez és paprikás szeletekhez fűszeres zamatú, tüzes, de üde fehérborokat igyunk (Tramini, Chardonnay):
vörösboros marhapörkölthöz Soproni Cabernet Franc
szalonnás bélszínhez Villányi Merlot
őzcombhoz burgonyafánkkal Villányi Burgondi
szívpaprikáshoz Villányi Merlot
pirított libamájhoz Soproni Kékfrankos
borban párolt sertésnyelvhez Pinot Noir
őzpástétomhoz Villányi Burgundi
bakonyi sertésbordához Villányi Tramini
malacpecsenyéhez Hungaria Grande Cuvée Rouge pezsgő!
Desszertekhez, édestésztákhoz:
általában Tokaji aszú, illetve félédes vagy édes pezsgő illik:
meggyes piskótához Villányi Tramini
palacsintákhoz Törley Charmant Rosé
édes süteményekhez Tokaji aszú.
|
Mit igyunk a sajtokhoz?
|
A franciák azt tartják, hogy a bor a sajtok ideális kísérője. A sajt ízleléséhez is bort használnak: minden falat sajtot egy pohár bor és egy darabka kenyér követ, hogy a szájat megtisztítsa a következő íz számára. Nem véletlen, hogy a francia sajtok pártolására Svájcban létrehozott Szent Uguzon Társaság (Uguzon pásztor a sajtok védőszentje!) avatási ceremóniáit mindig a Borkóstolók Lovagrendjének tagjaival együtt rendezik. A régi rómaiak reggelije kenyérből, sajtból és egy korty borból állt - és ezt a szokást ma is sok olasz ápolja. Sőt, számos itáliai vendéglőben az asztalon nemcsak ecetet, olajat és sót tartanak, hanem sajtot is: az utóbbit ajánlják a borozáshoz.
Száz szónak is egy a vége: a sajt és a bor kapcsolata a régmúltba nyúlik vissza. Ám ahogyan a szokások és az ízlések változnak, éppen úgy nem örökkévaló a bornak (sörnek, pálinkának) a sajthoz való viszonya sem. Példának okáért a whiskyvel ízesített svéd prastos sajt még száz évvel ezelőtt is a papi tizedként beszolgáltatott tejből készült a plébániákon (innen származik a név: prastos - plébánia). A németek pedig ma is ízesítenek sajtokat - sörrel. Hogyan? A sajtot komlólevelek között érlelik!
Vizsgálódásunk tárgya azonban a bor és a sajt, amely utóbbi a neves francia gasztronómus, Anthelme Brillat-Savarin szerint az "ivósok süteménye". Ő írta, hogy kellő párosítással megteremthető a sajtok és a borok harmóniája, még akkor is, ha az ízlések tájanként és országonként eltérhetnek egymástól. És ne feledjük: a sajthoz kínált bornak összhangban kell lennie az előzőleg - vagy utána - felszolgált borokkal!
A friss sajtokhoz, mint a mozzarella vagy a gervais, a könnyű, savanyú fehér borok illenek, például a rizlingek.
A lágy sajtokhoz - amilyen a még fiatal edami vagy a gouda - könnyű vörösbort vagy Zweigeltet ajánlanak. (Az osztrákok a sört és a mustot is megfelelőnek tartják.)
Az aromatikus sajtokhoz sört ajánlatos inni. Borból a kékfrankos, sőt a furmint is megteszi.
A túrószerű lágy sajtokhoz - camemberthez, brie-hez vagy a birka- és kecskesajtokhoz - könnyű vörösbor dukál, például a soproni kékfrankos, a villányi pinot gries, a szekszárdi kadarka vagy az egri bikavér.
A túrókhoz viszont illik a rozé, az érett penészes sajtokhoz pedig, amilyen a francia Brie de Meaus vagy a Livarot, a nehéz, magas alkoholtartalmú vörösborokat ajánlják.
A kemény és félkemény sajtokhoz - ementáli vagy parmezán - ugyancsak vörösborokat kínálnak, pl. burgundit és bordói borokat vagy szekszárdi kadarkát. De a magyar asztalokon kedvelik hozzá a rajnai rizlinget és a móri chardonnayt is.
A rokforthoz vagy a gorgonzolához a szemelt rizlinget kortyolgatják.
Természetesen a sajt és a bor "összeházasításában" is érvényes a mondás: ahány ház, annyi szokás! Az sem mindengy, hogy a bort isszuk a sajthoz vagy a sajtfalatokat eszegetjük a borhoz. Persze, ha elfogadjuk a mondást, hogy a sajt az "ivósok süteménye".
|
|