Praktikák : Ha váratlan vendég jön..........????? |
Ha váratlan vendég jön..........?????
2009.08.30. 20:20
Gombás: a finomra vágott hagymát kevés zsíron meglankasztjuk, hozzáadjuk a nagyon vékonyra szelt gombát. Megsózzuk, megborsozzuk, 5 percig puhítjuk, petrezselyemmel meghintjük, és nedvét elpárologtatjuk. Langyosan hozzákeverünk 1 egész tojást. Kihűlve a kenyérre halmozzuk, tetejére vékony szelet sajtot fektetünk és forró sütőben 5 percig sütjük.
Kapros-zöldséges: a húslevesben főtt zöldséget összedaraboljuk, tojássárgájával elkeverjük, kaporral, borssal fűszerezzük.
Sajtos: keményre vert tojáshabba tejfelt, sót és reszelt sajtot keverünk és kenyérre halmozva sütjük; a szeletek alá néhány szem köménymagot hintünk.
Szalámis: ugyanannyi párizsit, mint amennyi paprikás szalámit és sajtot ledarálunk, tejföllel összedolgozzuk, kicsit megsózva a kenyérre halmozzuk.
Tormás: sonkaszeletre reszelt tormát teszünk, lefedjük kemény tojással, vékony szelet sajttal.
Hozzájárulhat az összejövetel kedélyességéhez, ha fondue-partit szervezünk. A fondue (ejtsd: fondü) a francia olvasztani igéből származik. Európaszerte kedvelt eledele az összejöveteleknek. Fogyasztásának módja a mártogatás. Az ős-fondü ugyanis összeolvasztott különféle sajtok vagy sajtos mártások mártogatásából áll. Kell hozzá egy asztalközépre állítható spirituszfőző vagy elektromos főzőlap, valamilyen öblös réz vagy teflonedény és annyi hosszúszárú villa, ahányan részt vesznek a közös étkezésben.
A mártás hozzávalói 6 személyre: 20 deka trappista, 20 deka ementáli, 20 deka parmezánjellegű sajt reszelve. 1 gerezd fokhagyma, 2 pohárnyi fehérbor, ½ deci cseresznyepálinka, 2 evőkanál sima liszt, 2 evőkanál citromlé és kisebb „katonákra” vágott kenyér bőségesen. A tűzre kerülő edény belsejét a fokhagymával alaposan be kell dörzsölni. Ekkor beleöntjük a bort, s mikor az forrni kezd, akkor először az ementáli, olvadása után a trappista, végül a parmezánízű sajt kerül az edénybe. Hozzáöntjük a citromlevet is. Amikor a borban olvasztott sajt pöfögni kezd, hozzákeverjük a cseresznyepálinkában simára nedvesedett lisztet és percnyi rotyogtatás után megkezdődhet a villára szúrt kenyérdarabok megmártogatása a sajtmártásban. A sajtmártásos fondühöz fehérbor kívánkozik, de ha a vendégek sörre szavaznak, legyen sör a szomjoltó.
Készülhet a fondü húsból is. Ez esetben nagyon apróra vágott húsdarabokat dobunk a fokhagymával kikent, 2 deci olajat forrósító lábosba, hogy a húsdarabkák rögtön sülni kezdjenek. Vörösborban keverjünk el 1 evőkanál lisztet, sót, őrölt fehér borsot, és amikor a húsdarabkák már pirosra sültek, ezzel a habarékkal sűrítsük be a levét.
A fondü szerves tartozéka a tálkák sokaságára kikészített savanyúság, zöld és száraz fűszerféle, hogy a kimártott falatot ki-ki kedve szerint megforgathassa például az apróra vágott snidlingben vagy borsban.
„Ucsorára” várhatjuk a vendégeket hidegtálakkal is. Ennek hozzávalóit, egybesült húst, csirkét, tartáros salátákat ugyancsak előre el lehet készíteni és a vendégvárás délutánján már csak tálra rendezni.
Szólni kell a kisebb-nagyobb gyerekek megvendégeléséről. A kisebbeknél aszerint döntsünk a kínálnivalóról, hogy a „meghívottak” elég fegyelmezettnek ígérkeznek-e ahhoz, hogy asztalnál ülve fogyasszák az ennivalót vagy attól kell tartani, hogy közben felugrálva összemancsolják ruhácskájukat, a terítéket meg a bútort. Egy azonban biztos. Olyasmit kell kínálni, amitől se nem idegenkednek, se gyomorrontást nem kapnak a legfalánkabbak sem. E célra nagyon megfelel például a csöröge fánk.
De kerülhet az asztalra poharakba adagolt karamellkrém, melynek kikanalazása után szabad a játék. Legyen kéznél sok ropi, legyen hámozott, darabolt alma és egyéb rágcsálnivaló.
A kamaszkorú meghívottak benne vannak, hogy maguk készítsék el közösen a bőséges harapnivalót. Ez állhat maguk hámozta és sütötte rosejbniből, bevagdalt, tepsiben kérgesre sült virsliből, de akár nagy halom házi zsírral megkent, megsózott, megpaprikázott kenyérszelet halomból is. Legyen bőven üdítőital szomjuk csillapítására. A kamasz-buliknál az a legfontosabb, hogy a szülők ne sündörögjenek a gyerekek között, ne akarjanak minden áron maguk gondoskodni a siserehadról.
Nyitott kérdés, mivel kínáljuk a váratlan vendéget? Miután váratlanul érkezik, nem számíthat nagyobb szabású megvendégelésre. Esti órákban érkezve ugyan megkínálhatjuk kávéval, de fogadjuk el, ha késői időpontban már nem él vele; ne erőszakoskodjunk, hogy „csak igya nyugodtan”. Ha kiderül, hogy a váratlan látogató éhes lévén szívesen enne egy falatot, percek alatt süthetünk neki néhány friss palacsintát, amit megtölthetünk reszelt sajttal összekevert tejföllel és felgöngyölten, tűzálló tányérban, a töltelékkel megöntve a sütőben megrotyogtatunk. Készíthetünk neki tojást olasz módra úgy, hogy a kis tűzálló edényt kivajazzuk, a tojásokat beleütjük, kevés vajat teszünk rá és a tetejét tejföllel bevonjuk. Ha van otthon keményebb sajtunk, akkor tetejére sajtot reszelünk és így tesszük a begyújtott sütőbe addig, amíg a tojás meg nem kocsonyásodik.
Akinél gyakrabban előfordul, hogy váratlanul toppan be valaki, mondván „csak beugrottam…”, azok jól teszik, ha bizonyos élelmiszereket, kész falatokat készleteznek otthon a „beeső” látogató megvendégelésére. Legyen otthon pudingporunk. Legyen tartós tejünk, különböző befőtt-konzervünk, mélyhűtőben tárolt kész fagylaltunk és kosárkákba, tálkákba asztalra rakható sós- és édes kekszünk. Legyen a mélyhűtőben alufóliába göngyölve egy zsemlecipó, amit sütőbe téve percek alatt friss, ropogósra lehet „varázsolni”. Legyen a háznál tojás és a kiszáradás ellen alufóliába göngyölt kolbász vagy szalámiféle; üveg csemege uborka és néhány üveg üdítőital.
Ha a váratlan vendég nem éri be a hevenyészett kínálással, magára vessen – ne érkezett volna váratlanul. A vázolt készültség minden esetben elejét veszi a kínos szabadkozásnak, hogy ’a világon semmi nincs itthon”.
|