A meghívás időpontját jó előre úgy beszéljük meg, amikor a velejáró teendők nem torlódnak össze más fáradtsággal, elfoglaltsággal. Végül, de nem kevésbé fontos feltétele a vendégség sikerének, örömének, hogy költségeinek méretei ne nyomasszák se a vendégeket, se a háziakat, ne haladja meg a tőlük elvárható és különösebb gond nélkül elviselhető terheket.
A kínálandó ételek kiválasztásánál törődni kell a manapság tömeges epe, máj, gyomorpanaszokkal, cukorbetegséggel, egyéb diétára kényszerítő körülményekkel, no meg azzal, hogy este egyébként sem ajánlatos túlterhelni a gyomrot. Ezek után nézzük a lehetőségeket, javaslatokat.
Adjunk előételt. Ez azonban olyan könnyű, a gyomornedveket megindító pikáns valami legyen, ami nemhogy elcsapja, hanem megindítja az étvágyat. Télen lehet akár alufólia-tégelyből tányérkára borított, füstölt hússal főzött, falatnyi sovány kocsonya is, mellette ecetes tormával. Ez úgy készül, hogy az alufólia-tégelybe evőkanálnyit öntünk a lezsírozott kocsonyaléből. Amikor a leszűrt csöppnyi lé megdermedt, a főtt sárgarépából karikákat rakunk rá, csemegeuborkából „szirmokat” vágunk és rakunk köré. Erre falatnyi sovány húst teszünk, majd feltöltjük a szűrt lével és a tégelyeket a hűtőbe rakjuk. Tálalás előtt az edénykéket egy percre forró vízbe mártjuk és kiborítjuk a kistányérra. Meleg előételnek adhatunk burgundi sajtlepényt (lásd Franciaország).
Melegebb időben kellemes hideg előétel a pikáns töltött tojás. Fejenként 1 tojást keményre főzünk, hosszában kettévágjuk. Sárgáját villával összetörjük, darált sonkával, néhány kanál majonézzel, mustárral, sóval, borssal összekeverjük, a tojásfehérjét púpozva megtöltjük vele. Tetejére pöttynyi Piros aranyat nyomunk és salátalevélre téve, kistányérokra adagolva tálaljuk.
Amikor a paradicsom még újdonság, de már megfizethető, akkor hideg előételnek adhatunk töltött paradicsomot. Fejenként egy nagyobbat vegyünk. Pillanatra lobogóan forró, majd hideg vízbe mártva héját lehúzzuk, aljából, tetejéből egy-egy szeletet levágunk. A felső „kalapkákat” gondosan félretesszük. Ahány a paradicsom, annyi kemény tojást is főzünk. Hegyesebb végéről ugyancsak „kalapot” vágunk, félretesszük. Sárgáját kikotorjuk és egy tálkában villával összetörjük. A paradicsomok közepét annyira kivájjuk, hogy a tojást – kilátszódva – bele tudjuk állítani. A paradicsomkaparékot a tojás sárgájához tesszük, amihez hozzákeverünk darált sonkát, majonézt, mustárt, sót, őrölt fehér borsot és apróra vágott snidlinget. A paradicsomba bújtatott tojásokat púpozva megtöltjük és a töltelék tetejére fogpiszkálóval egy ringligyűrűt, arra a tojás „sapkáját”, legfölülre a paradicsom kalapkát szúrjuk. Saláta levélre téve kistányéron tálaljuk.
A viszonylag könnyű meleg vacsora lehet töltött sertésdagadó, lehet paprikás csirke galuskával. Ezek azért alkalmasak a megvendégelésre, mert előre elkészíthetők, tálaláskor csak melegíteni kell, a háziasszonynak nem kell az idejét a konyhában töltenie. Adhatunk egybesült, gombával töltött vagdalt húst is. Ez csak annyiban különbözik a szokványos vagdalt hústól, hogy a hús közepében végig sampinyon gombák sorakoznak, csodálatos zamatot adva a húsnak.
Az előételekhez valamilyen olaszrizlinget kínáljunk, a sülthöz – lévén nem túl fűszeres – maradhat a fehérbor, de adhatunk az asztalra kadart, esetleg soproni kékfrankost is.
Az édesség akár Sacher torta is lehet, de előző nap főzött krémmel – könnyebb, mint a vajas krém – csinálhatunk kávé vagy karamell tortát, méghozzá száraz piskóta-tortalapból, hogy a sütéssel járó fáradtságot megtakarítsuk.
A kávékrém így készül: 1 pohárnyi tejet forrósítsunk a habüstben. Mielőtt felfutna, a tűzről levesszük és belekeverünk 2 kávéskanál nescafét, (ha nincs nescafénk, akkor főzzünk egy jó erős duplányi kávét) és azt töltsük a tejhez. Belekeverünk púpozott evőkanál porcukrot és 1 vaníliás cukrot. Várunk, amíg kicsit le nem hűl. Tányérban simára keverünk 2 tojás sárgáját, 1 kávéskanál liszttel, a meleg tejjel felhígítjuk, majd összetöltjük, és gőzön, habverővel kavarva sűrűre befőzzük. Tűzről levéve 2 deka vajat keverünk bele. A tortalapokat ½ deci rumba kevert cukorral, szivacsos oldalával felfelé, hajfestő ecsettel nedvesre kenjük, a dermedni kezdő krémmel megtöltjük, vigyázva, hogy két lap egymásra helyezése előtt a krém megdermedjen, a lapok ne csússzanak le egymásról. Végén a tortát bevonjuk.
A karamellkrémhez: 1 decinyi jó erős kávét főzünk, és kézhez készítjük. Nem egészen teli csészényi kristálycukrot addig olvasztunk, barnítunk, amíg az habosan forrni nem kezd, akkor ráöntjük a kávét, és vele addig forraljuk, amíg a cukor teljesen feloldódik. Tálkában simára keverünk 2 egész tojást 1 lapos evőkanál liszttel, 1 vaníliás cukorral és az apránként hozzátöltött 3 deci tejjel, majd a kávés-cukrot léhez töltve, gőz fölött, kevergetve sűrűre befőzzük. A tűzről levéve 2 deka vajat keverünk bele. Még melegen töltjük meg vele a tortalapokat.
Természetesen nem kell ragaszkodni a hagyományos, a nagy bevásárlással, főzéssel, terítéssel járó, a meleg vacsorával való kínáláshoz. Ez kivált akkor fölösleges, ha nem ünnepi alkalomból, hanem csak egy jó „dumapartira” hívunk vendégeket. Ez esetben adjunk „ucsorát”, vagyis kora esti uzsonnavacsorát. Ez akár melegszendvicsek bőséges választéka és hozzá sör is lehet.
A melegszendvicseket lehetőleg friss zsemlekenyérből készítsük. A vékonyra vágott szeleteket szárazon pirítsuk meg mindkét oldalán, hogy elejét vegyük a megpuhulásnak, megnedvesedésnek. Csak a pirítást követően ízesítsük. Egyik felét még langyosan vajazzuk meg. A sajtos összetételű kenetekhez, töltelékekhez óvári sajtot használjunk. Ez sem reszelve, sem szeletben nem válik folyóssá. A kenyeret nem, csak a rávalót sózzuk.