Vendégvárás előtti gondolatok
2009.08.30. 20:13
A kezdő háziasszony hajlamos azt hinni, hogy mindez kötetlen improvizációval, mintegy karikacsapásszerűen megy. Aki ebbe a tévedésbe esik, ne csodálkozzon, amikor nem tudja miért, de vacsora ízetlen lett, egész idõ alatt ki-be rohangált, mert hol ez, hol az hiányzott az asztalról, a társalgásból egy szót sem hallott, viszont már alig várja, hogy vége szakadjon az egész kínos herce-hurcának. Ezzel valószínûleg a vendégei is mélységesen egyetértenek.
A vendéglátás mûvészet és mint minden sikeres produkcióhoz, könnyed, gördülékeny előadáshoz, komoly felkészülés, gondos tervezés-szervezés szükséges.
Mi az, amit meg kell gondolni, számításba venni, mielőtt az első meghívást megejtenénk? Álljon itt néhány megszívlelendő jótanács, ami természetesen csak annyit ér, amennyit megtartanak belőle.
A menü kialakításához szakácskönyvek regimentje, receptköltemények serege áll rendelkezésünkre, idõnként mégis zavarba jövünk. Melyik ételhez milyen ital illik, a kávét vagy a fagylaltot kínáljuk elõbb?
Talán jól jön egy kis eligazítás ezen a területen:
Az étvágygerjesztõ ital, az aperitif nyitja a sort (nem szükségszerûen szeszes ital). Fontos, hogy ne édes legyen, mert az nem fokozza, hanem elveszi az étvágyat.
Hideg vegyes ízelítõ vagy leves következhet. A meleg elõétel sör vagy könnyû félszáraz fehérbor kíséretében tálalható.
A halhoz száraz, félszáraz fehér bor illik. Amennyiben nagyon fûszeres vagy barna húsú, akkor könnyû vörösbort szokás tölteni.
A testesebb száraz, félszáraz fehér borok fehér húsokhoz járulnak (sertés, szárnyas, borjú, bárány), míg a száraz, félszáraz vörösborokat marhahúshoz, vadakhoz és barna húsú szárnyasokhoz kínáljuk.
A tésztához édes fehérbort, fagylalthoz, parféhoz félédes vagy édes pezsgõt adjunk.
A sajt következik, amihez testesebb vörösbor való.
A gyümölcsöt tokaji bor kísérheti, a fekete után egy pohár konyak, brandy esetleg likõr zárja az étkezést. Ilyenkor már szokás rágyújtani, ezért jobb meggyõzõdésünk ellenére is legyen kéznél cigaretta, gyújtó és hamutartó.
A fentiek pusztán az esetleges kétségek eloszlatására szolgálnak, de nem jelentik azt, hogy egy baráti összejövetelnek lukulluszi lakomára kell hasonlítania.
Sõt, lehetõség szerint próbáljunk az egészséges életmód, a korszerû táplálkozási szokások elemeit „becsempészni”, készítsünk egy-egy nem „magyaros”, zöldségeken, salátákon alapuló fogást is. Tudjuk meg, ha valaki diétát tart, fogyókúrázik, és legyünk rá tekintettel!
És egyáltalán, ha jó hangulatot teremtettünk, mindent úgy csinálunk, ahogy vendégként örülnénk neki, repülni fog az idõ és alig várjuk majd a legközelebbi találkozást, ahol szerepet cserélünk és élvezzük vendéglátóink kedves figyelmességét.
|