Gombaleves
2009.04.12. 14:45
Hozzávalók:
20 dkg bgomba
1 db hagyma
tejföl
liszt
só, ételízesítő
pirospaprika
esetleg tej
Elkészítés:
A gombát, vagy ehető gombaszárat szeleteljünk fel. A hagymát vágjunk apróra, tegyünk rá egy csipet sót, és 1 evőkanál étolajon dinszteljük üvegesre. Adjuk hozzá a gombát, és azt is dinszteljük pár percig, szórjuk meg pirospaprikával, majd engedjük fel 1,2 liter vízzel.
Szórjunk rá 1 mkk sót, és lassan forralva fedő alatt főzzük kb. 10 percig, amíg a gomba megpuhul.
Ekkor 1 evőkanál liszthez adjunk hozzá tejfölt és készítsünk belőle habarást.
Keverjünk bele egy kis csokor apróra vágott petrezselymet, majd a levesbe keverjük.
A kész levest melegen, csipetkével tálaljuk. Ha nagyon sűrű lenne, a forraláskor tejjel hígítsuk.
Tippek:
Ha másnapra is hagyunk belőle, akkor ne tegyük bele a csipetkét, mert megdagad és elázik benne. Rizzsel is lehet dúsítani a gombalevest. Ebben az esetben a vízzel való felengedés előtt tegyünk 2 dkg (1 evőkanál) mosott rizst a gombához. Hűtőszekrényben tároljuk. A leves sózásánál vegyük figyelembe, hogy az ételízesítő jelentős mennyiségű sót tartalmaz.
A maradék vagy a másnapra főzött gombalevest fogyasztás előtt ajánlatos alaposan felforralni, mert a gomba hűtőszekrényben tárolva is hamar romlik. Ezt a módszert egyébként más levesek esetén is célszerű alkalmazni.
A romlásveszély elkerülése érdekében nagyon fontos még, hogy az esetlegesen besűrűsödött levest soha ne hígítsuk fel a tárolás előtt, mert a sterilizálatlan vízben nagyon sok a baktérium. Szükség esetén a vizet közvetlenül fogyasztás előtt adjuk hozzá, és jól forraljuk össze a levessel. Sem a leveseket, sem más ételeket nem szabad lassan melegíteni, mert a takaréklángon melegített ételben rohamos szaporodásnak indulnak a baktériumok, és ettől megsavanyodik.
|