A Savanyúkáposzta (amit illik tudni)
2009.04.12. 11:38
Volt már veled olyan, hogy a hűtőben (neadjisten a kamrában lévő nagy káposztásbödönben) várakozó káposztára jártál, fejed hátrahajtva engedted nyitott szádba a világos káposztacsíkokat, hogy aztán szemedet a savanyúságtól összehúzva rágcsáld a mennyei mannát? Ha igen, te is a savanyú káposzta rajongók táborát gyarapítod.
A savanyú káposzta
A savanyú káposzta fejes káposztából készül, melyből átlagosan 7-8 kg-ot fogyasztunk évente. A termés mintegy 70%-a októberben és novemberben kerül értékesítésre. A fejeskáposzta a világ egyik legfontosabb zöldségféléje, az évente termő zöldségmennyiség 10%-át ez teszi ki. C-vitamin tartalma igen magas, 20 mg/100 g, és ezt savanyítás után is megőrzi. Jól tudta ezt James Cook, aki savanyú káposztával óvta hajósait a skorbut ellen. A savanyítás sóval vagy sós vízzel történik, miután a káposztát gyaluval vagy késsel apróra metélik. Különféle ízesítőket is használnak: hagymát, kaprot, borsot, tormát. Az erjesztés hordóban vagy kádban történik, a fedelet kővel szorítják le, mivel fontos, hogy a káposzta a kieresztett lé alatt maradjon az erjesztés teljes ideje alatt, mely 10-90 napig tart a hőmérséklettől függően. A természetes úton savanyított káposzta sárgás színű, a vegyi savanyítás eredménye pedig hófehér káposzta. A savanyú káposztát a világ minden olyan országában ismerik, ahol a fejeskáposzta megterem, a németeknél Sauerkraut (ejtsd zauerkraut) a franciáknál choucroute (ejtsd: sukrut) néven elterjedt kedvenc.
Savanyú káposzta történelem
A most is használt káposzta savanyító eljárást állítólag a németeknek köszönhetjük, azonban már a Kínai Nagy Fal építőmunkásai is fogyasztottak rizsborban érlelt káposztát.
A savanyítási eljárás szinte minden országban azonos, bár vannak különbségek például az erjesztőalkalmatosságok és a fűszerezés tekintetében. Hazánkban a legismertebb a vecsési savanyú káposzta és a többi vecsési savanyúság, melyet a 19. századtól készítenek ide betelepült sváb családok receptjei alapján. A vecsési savanyúságkészítők a savanyú káposztát paprikába és cseresznyepaprikába töltik, vegyes vágottként is árusítják.
Savanyú káposzta, mint vitaminforrás és fogyasztószer
A savanyú káposzta rengeteg C-vitamint tartalmaz. Nyers formában tejsavtartalma vetekszik a joghurtéval. Levét a bélrendszer seprűjének is nevezik, mivel erősíti a bélflórát, és megsemmisíti a baktériumokat. A Pittsburgi Egyetemen végzett kutatás szerint a naponta 10 deka savanyú káposztát fogyasztó férfiak 90%-ánál potencianövelő hatást váltott ki.
Főleg böjt kiegészítőjeként alkalmazzák, de kitűnő a máj tehermentesítésére is. Dietetikusok szerint nem sok értelme van a fogyókúrás célból végzett káposztaleves vagy savanyú káposzta diétának, a szervezetünknek csak sokkot okozunk, a fogyás leginkább a folyadékveszteségnek köszönhető, viszont a jojó effektus hatására néhány nap alatt garantáltan többet hízunk vissza. Táplálkozzunk inkább egészségesen és kiegyensúlyozottan, csökkentsük minimálisra a fehér liszt és cukor bevitelt, és este 6 után lehetőleg ne együnk már.
|