Irish Coffee (amit illik tudni)
2008.12.07. 12:27
Az összetevők
Első és talán a legfontosabb összetevő: a whiskey. Nem készíthetünk Irish Coffeet ír whiskey nélkül!
A mennyiséget mindenkinek a saját, vagy a vendég standardja szerint kell megállapítani, ez általában 3-4 cent.
Második a cukor. Ez egy klasszikus cukor, úgynevezett "demerara sugar". Ha módunkban áll, csak ezt a cukrot keverjük a cocktailhoz. A kávé. Csak jó minőségű kávét használjunk az Irish Coffeehoz. És legvégül a tejszínhab, ami majd a remekmű tetejét díszíti.
A pohár
Gyakran már ezzel kezdődnek a gondok. Viszonylag sok helyen a lehető legfurcsább pohárban szokták a vendég elé "ejteni". Ejteni, mivel ez egy meleg ital, és a pohárnak, amiben kapja a tisztelt vendég az "Irish Coffee"-ját még véletlenül sincsen füle. Tehát, a pohár rendelkezzék füllel, hogy meg lehessen fogni kesztyű nélkül is. Természetesen átlátszó és üveg legyen! Még véletlenül sem műanyag!
Az elkészítés
Az átlátszó, üveg, füles poharunkba beleöntjük a whiskey nagyobbik részét, a maradékot a cukorral összekeverve egy kisebb edénybe vagy pohárba tesszük, és a whiskeyt meggyújtva megkaramellizáljuk a cukrot. Ezzel egy kis látványelemet viszünk az italkészítésbe, és az ízén is csavarunk egy picit. Ezt bárki bárhol el tudja készíteni, és garantált, hogy a vendég csodálkozva fogja figyelni, és természetesen nem marad el a siker Az így elkészült karamellizált cukrot, hozzáöntjük a whiskey nagyobbik részéhez, ami már a füles üvegpoharunkban várja, hogy tovább dolgozzunk vele. A harmadik alkotóelem a kávé, amivel szintén rugalmasan bánhatunk. Főzhetjük erősre, hosszúra vagy rövidre, ismét a vendég joga a döntés. Ha minden a poharunkban van, összekeverjük egy bárkanál segítségével.
A tetejére a tejszínhab kerül, de nem akármilyen tejszínhab! Mindig friss tejszínből készítjük. Minden pultban van hűtőszekrény, amiben szorítsunk egy kis helyet a folyékony tejszínnek. Nem kell megijedni, ha nincsen kéznél habverő, sőt nem is kell, hogy habverővel virítsunk a bárpult mögött. A legegyszerűbb megoldás, ha a shakerbe beledobunk egy kávéskanalat, és beleöntjük a folyékony tejszínt. Az eredmény: nagyjából másfél-két perc erőteljes rázás után tökéletes tejszínhabot kapunk. Soha ne használjunk flakonos (borotvahab) tejszínt, mert annak semmi köze a tejszín ízéhez, állagához, sőt magához a tejszínhez. A friss tejszínhabból két kanállal teszünk az ital tetejére, vigyázva, hogy egy picit csúcsosodva legörbüljön a "habcsók" vége.
Az így elkészült Irish Coffeet nyugodtan a vendég elé tehetjük. Biztos, hogy a legtökéletesebb látványban és ízben lesz része.
Az Irish Coffeenak ismert még a rétegesen készített változata. Az összetevőkben semmi különbség, csak a készítésben van egy kis csavarás. Az ír whiskeyt és a cukrot a fent leírt módon megkaramellizáljuk, majd hozzáöntjük a maradék whiskeyhez és összekeverjük. A kávét egy pici kancsóba lefőzzük és óvatosan, a pohár szélen lecsorgatjuk egészen a whiskey felületéig. A tejszínhabot nem kell keményre készíteni, inkább maradjon egy picit folyékony. Ezt is, mint a kávét, végig kell csorgatnunk a pohár oldalán. A réteges töltés nem bonyolult munkafázis, de mint minden, némi gyakorlatot igényel és viszonylag egyszerű megtanulni. Az óvatosságunkért cserébe, egy gyönyörű, réteges, igen látványos és nem utolsó sorban egy nagyon finom kávés cocktailt kapunk.
|