Ételkombinációk: egészséges vagy ártalmas?
2008.11.08. 00:19
Egyes ételpárosítások jó hatásúak, mások pedig gyengítik egymás hatását. Íme, néhány ételkombináció, amit érdemes ismerni.
JÓ a bifsztek és a kelbimbó
Kiderült, hogy a kelbimbó (valamint a brokkoli és a karfiol) egyes összetevői megtisztítják a szervezetet azoktól a rákkeltő anyagoktól, amelyek a hús magas hőfokon való elkészítésekor keletkeznek.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a fenti zöldségek mellé szenesre süthetjük a húst. Szakemberek szerint „a legideálisabb, ha a húsokat alacsony hőfokon készítjük el, az elszenesedett részeket érdemes eltávolítani”.
JÓ az avokádó és a paradicsom
A paradicsom egy likopén nevű antioxidánst tartalmaz, és nagyon egészséges. Avokádóval együtt fogyasztva azonban még egészségesebb, mert így hétszer jobban szívódik fel a belekből a likopén.
JÓ a zöldség és az olívaolaj
Előnyös a sült, vagy más zsíros hús és bármilyen más zöldség együtt való fogyasztása, mert a zsír segít felszabadítani az antioxidánsokat. Ebből a szempontból a kis mennyiségű telítetlen zsír még jobb választásnak számít.
A cukkinit, spenótot, vagy más sötétzöld zöldséget egy kevés extra szűz olívaolajjal leöntve hatékonyabban szívódik fel az antioxidáns hatású carotenoid lutein, ami véd az öregedés egyik jelensége, a makuláris degeneráció ellen. A zsírmentes salátaöntetekkel szemben tehát előnyben részesítendők az olívaolajt tartalmazó szószok.
JÓ a spenót és a narancs
A spenótban sok a vas, de a szervezet nehezen tudja hasznosítani, ha a spenótot önmagában fogyasztjuk. C-vitaminnal együtt azonban ez a zöldség kiemelkedően egészséges. Ez azért van, mert a C-vitamin a spenótban található vasat átalakítja, így javul a felszívódása.
Ez igaz a többi vegetáriánus vasforrásra, így például a brokkolira is. És nem is kell hozzá sok C-vitamin, egy közepes nagyságú narancs is elég. A spenótot egy fél csípős paprikával, néhány vastag paradicsomszelettel és egy fél bögre szeletelt eperrel keverjük salátává, ezek mind remek C-vitaminforrások.
ROSSZ az alkohol és az energiaital
Nem iszunk egyszerre vodka-tonikot és Redbullt, de a tizenéveseknél ez már gyakoribb párosítás. Érdemes tudni azonban, hogy ez a kombináció olyan rosszullétet is okozhat, hogy végül kórházba kell menni.
A kiváltott heves szívverés és légszomj mellett súlyos esetekben szívroham vagy szélütés is kialakulhat. A szervezet koffeinhez hasonló stimulánsokkal és a depresszáns és vízhajtó hatású alkohollal való túlterhelése jelentős stresszt helyez a központi idegrendszerre és a szívműködésre. Mindenképpen érdemes néhány órát várni az alkohol- és koffeinfogyasztás között.
ROSSZ az alkohol és a cukormentes üdítő
Tényleg segít a fogyókúrában, ha cukormentes üdítőt kérünk a rumos kólába, de így hamarabb be lehet rúgni. Egy vizsgálat során csupán 21 percbe telt, hogy a diétás koktél a gyomron át eljusson a vékonybelekbe, ahol azután felszívódott az alkohol. Nem cukormentes ital esetében ez az idő 36 perc volt.
A magas kalóriatartalmú ételek lassítják a gyomor ürülését, ezért szívódik fel lassabban az alkohol. Ha ragaszkodunk a cukormentes italhoz, de el akarjuk kerülni, hogy hamar a fejünkbe szálljon a jókedv, érdemes egy pár falatot enni. Néhány szelet sajt vagy ropogtatnivaló tartalmaz annyi zsírt, szénhidrátot és fehérjét, ami lelassítja a gyomor ürülését.
ROSSZ a kávé és a müzli
A legtöbb reggeli gabonapelyhet vassal dúsítják, ami alapvetően jó, hiszen minden tizedik nőnél vashiány mutatható ki. A probléma csak az, ha a reggeli müzlihez kávét is iszunk, mert a benne található polifenolok és antioxidánsok megnehezítik a vas felszívódását.
Nem csak a kávénak van ilyen hatása. A fekete teák, és bizonyos gyógynövényteák is (pl. a borsmenta és a kamilla) képesek akár 94 %-kal csökkenteni a vas felszívódását. A forró kakaó „csupán” 74 %-kal csökkenti a felszívódást.
Mi a megoldás? A teát a müzli előtt vagy után kell elfogyasztani – ilyenkor ugyanis már nem érvényesül a felszívódást gátló hatás. Reggeli után legalább egy órát érdemes várni.
|