Zsírzabálók: mi igaz, mi nem?
2008.10.14. 20:44
A legtöbb ilyen "csodaszer" azt ígéri, hogy fokozza a zsírégetést. Mit jelent ez?
- Ha a zsír az anyagcserefolyamatok során nem hasznosul (nem ég el), akkor raktározódik: karon, hason, májban, zsírszövetekben, vérben. A zsírraktárakban összesen 118.000 (!) kcal energiának megfelelő zsír "szunnyad", miközben az átlagos energiaszükségletünk nem több, mint 2000-2500 kcal naponta. Amikor zsírégetésről beszélünk, azokra a folyamatokra gondolunk, amelyek meggyorsítják a zsír lebontódását. Félreértések elkerülése végett: olyan szer, ami ezeket a zsírraktárakat mintegy fölszippantja, nincs.
- Akkor ezek a szerek semmit sem érnek?
- Ha a súlyunkat tartani akarjuk, a táplálékbevitelnek és az energialeadásnak egyensúlyban kell lennie. Ha fogyni akarunk, többet kell mozognunk, mint amennyit eszünk, és persze még hatékonyabb, ha eközben kevesebb tápanyagot viszünk be. Minden olyan étrendkiegészítő jó, ami a mérlegnek valamelyik oldalára kedvezően hat. Tehát csökkenti az étvágyat, telíti a gyomrot, megnyugtat, vagy, a másik oldal, felgyorsítja az anyagcserét. Tartós fogyást csak úgy lehet elérni, ha mindkét oldalra hatok.
- Az EU-csatlakozás előtt az OÉTI engedélyezte az étrendkiegészítők forgalomba hozatalát.
- Igen. Az OÉTI megvizsgálta, esetenként laboratóriumban is, de mindenképpen megnézte az összetételüket, és ez alapján adott engedélyt a forgalomba hozatalra. Gyakran nem adta meg az engedélyt, mert például nem lehetett kihámozni, hogy ami benne van, az pontosan milyen anyag. 2004 óta csak nyilvántartásba vesszük a terméket. A gyártónak, forgalmazónak be kell jelentenie - mi van benne, mi az összetétele. Csak akkor vétózhatjuk meg, ha valami kirívó anyagot, mondjuk kokaint találunk benne. De, hogy ténylegesen miből áll, nem tudjuk ellenőrizni. A termék kap egy notifikációs számot, de ettől még nem biztos, hogy megfelelő. Az EU joggyakorlata szerint a gyártó a felelős, neki kell igazolnia, hogy mi van a termékében. Ha valami mégis kiderül, az ÁNTSZ, mint hatóság vetetheti le a polcról.
- A fogyást segítő szerek esetében végeznek klinikai hatástanulmányt?
- Nem tudok róla. Többek közt ezért sem írhatják rá, hogy mondjuk, csökkenti a vérnyomást. Az étrendkiegészítőnek nem lehet gyógyító hatása. Azt se lehet ráírni, hogy 2 kilót fogysz tőle hetente. Sőt, reklámozni sem lehet így. Jogszabály tiltja.
- Némelyik terméken az áll: "Az OÉTI által bevizsgált, szakvéleménnyel ellátott termék" Ez mit jelent?
- Mielőtt a gyártó forgalomba hozta, behozta hozzánk. Ilyen összetétellel, ezt szeretné gyártani, ezt írná rá, mit gondolunk. Vizsgálat, mérések előzték meg a gyártást. Ez szerintem biztonságot, garanciát jelent a fogyasztónak. Nem kerül sokba, de kevesen élnek e lehetőséggel. Óriási, egyre bővülő piacról van szó, naponta 2,5 étrendkiegészítő terméket jelentenek be nálunk. És ez csak a jéghegy csúcsa.
- Javasolná-e az étrend kiegészítőket?
- Nem. Azt a pénzt inkább mindenki fitneszteremre költse vagy fürdőruhára. Ha azonban valaki drasztikus fogyókúrán (1200-1500 kcal/nap) van, akkor érdemes valamiféle vitamin vagy ásványi anyag kiegészítőt szedni, hogy ne gyengüljön le. De a többi szer, önmagában nem használ. Habár a placebo hatás érvényesülhet, különösen, ha sok pénzt költ rá valaki. Mert akkor már csak ezért is visszafogja magát az evésben.
http://nana.hu/ Még a csodákban is hiszünk, ha fogyni akarunk. Hát még ha a dobozukon az áll: leolvasztja rólunk a fölösleget. Az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgatónőjét, Dr. Martos Évát a fogyást segítő étrendkiegészítőkről kérdeztük.
|