Zöldség bemutató az Egészségért!!!
2008.06.23. 14:34
Édesburgonya
Tele van béta-karotinnal, amely még a bőrradírnál is hatékonyabban frissíti a bőrt, mert segíti a sejtek megújulását. Kalciumtartalma erősíti a csontokat, magnéziumtartalma idegnyugtató, a benne lévő B5-vitamin pedig energiával tölti fel szervezetet.
Burgonyapüré tökmaggal
A sütőtök magját szórjuk egyszerűen a salátába vagy keverjük a burgonyapürébe. Ezáltal fontos öregedés-gátló tápanyagokhoz juthat a szervezetünk, például cinkhez és E-vitaminhoz. Ez utóbbi különösen hatékonyan veszi fel a harcot az öregedésért felelős szabad gyökökkel szemben. Emellett vasat is tartalmaz, ami növeli a vér hemoglobin-tartalmát, vagyis pirospozsgásabb lesz tőle az arcunk.
Avokádó
E-, B- és C-vitamin-, kálium- és többszörösen telítetlen zsírsavtartalma segít a mellrák megelőzésében. Emellett természetes nyugtató, csillapítja a stresszt, ezáltal kisimítja az idegeskedés okozta ráncokat például a két szemöldököd között.
Gránátalma
A hollywoodi sztárok legújabb kedvence tele van antioxidáns karotinnal, amely óvja a bőrünket a stressz és a környezet ártalmaitól. Emellett remek B6- és C-vitamin-forrás, ezek az anyagok pedig serkentik a kollagéntermelést. Botox helyett: áfonya Az áfonya finom, ráadásul tele van olyan antioxidánsokkal, amelyek felveszik a harcot az öregedést okozó szabad gyökökkel. Azokat az ételeket, amelyekben sok az antioxidáns, a szakemberek egy úgynevezett ORAC-listán rangsorolták. Ez a lista azt mutatja, hogy az adott táplálékból 100 gramm mennyi oxigéngyököt képes semlegesíteni. Az aszalt szilva szerepel az első helyen (ORAC: 5,77), utána a mazsola következik (2,83), de ha jobban szereted a friss gyümölcsöt, akkor válaszd az áfonyát, melynek értéke 2,4.
Fokhagyma
A bőr az emberi test legnagyobb szerve, amely képes arra, hogy jelentős mennyiségű méreganyagot válasszon ki. Fogyasszon olyan ételeket, amelyek segítik a méregtelenítést, így akár a pattanásaitól is könnyedén megszabadulhatnak. A fokhagyma fertőtlenítő, vírus- és baktériumölő, tele van C-vitaminnal, szelénnel és kénnel. A felsorolt anyagok mindegyike tökéletesebbé teszi arcbőrünket.
Sárgarépa
A sárgarépában lutein van, amely óvja a szemet az öregedéssel járó látásromlástól, erősíti a csontjainkat és szebbé varázsolja hajunkat. Ráadásul nagy mennyiségű béta-karotint is tartalmaz, az pedig kiváló bizonyos bőrproblémákra, például az ekcémára.
Sárgabarack
A benne lévő béta-karotin a ráncok ellen harcol, a likopin pedig természetes fényvédő. Kalciumtartalma serkenti az alvást szabályozó melatonin termelődését. Az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás pedig a lehető legjobb öregedésgátló módszer számodra.
Ha a dietetikusok valóságshow-t rendeznének, a szabályok valahogy így alakulnának: először is bezárnak egy szupermarketbe. Mindennap ki kéne húznod egy tételt a bevásárlólistádról, amíg csak a legegészségesebb élelmiszerek maradnak. A csipsz és a szénsavas üdítők kiesése egyértelmű, de az egészségesnek tartott dolgok közül már sokkal nehezebb választani, hiszen a jók között is vannak legjobbak. Nemcsak étrendedet teheted egészségessé vele, de regeneráló hatása miatt bőröd és hajad szépségéről is gondoskodik a sárgabarack. Bűntudat nélkül falatozhatsz belőle, hiszen 10 dkg-ban mindössze 46 kalória van. Emellé 1 gramm fehérje és 8 gramm szénhidrát társul, zsír egy csepp sem. Nem véletlenül ajánlja a sárgabarackot a GI-diéta is, mely manapság a legnépszerűbbek közé tartozik. Gazdag A-vitaminban, antioxidáns hatású béta-karotinban, káliumban, kalciumban és foszforban. Szemvédő likopinja a látás egészségét óvja. Található benne még C-vitamin és kén is. Sok gyümölcsről állítják, hogy hatékony a tumoros betegségek ellen, de a sárgabarack azon kevesek egyike, amelynél bizonyították is ezt a tulajdonságot. A kutatók szerint ezt elsősorban kéntartalmának köszönheti, de magas béta-karotin-szintje is segít a káros szabadgyökök semlegesítésében.
Áfonya
A többi gyümölcsöt messze maga mögé utasítva, mondhatni utcahosszal nyert az áfonya olyan versenyzők között, mint például a kivi, a narancs, a sárgadinnye vagy éppen a grépfrút. A mélykék szín az antociánok magas koncentrációját jelzi, és ez az antioxidáns hatású növényi színanyag bizonyíthatóan mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Más gyümölcshöz hasonlóan az áfonyában sem csak egyetlen hasznos fitonutriens van, hanem találunk még luteint és rostot is, amelyek csökkentik a keringési problémák vagy a cukorbetegség gyakoriságát. Jó tudnod: Az áfonya szezonja május végétől októberig tart. Az év többi részében vásárolj gyorsfagyasztott gyümölcsöt, az majdnem ugyanolyan jó. Így készítsd el: A legjobb, ha turmixot keversz belőle tejjel vagy almalével és némi mézzel. Azonban jó a cukros lekvár helyett is: tegyél félbögrényi áfonyát egy teflonbevonatú serpenyőbe, és melegítsd takaréklángon pár percig. Ez felszabadítja az ízeket és az illatokat, de még nem károsítja a hasznos anyagokat. Ezután kend pirítósra, vagy egyél hozzá teljes kiőrlésű lisztből sütött muffint.
Paradicsom
A mediterrán konyha meg sem tud lenni nélküle, de nálunk is ezernyi étel készül vele. A napfényt magába gyűjtő paradicsom bogyói rendkívül sok likopint tartalmaznak. Néhány éve mutatták ki, hogy védelmet nyújthat a tumoros betegségek ellen, C- és A-vitamin-, valamint káliumtartalmáról azonban már régen tudunk. A C-vitamin az immunrendszer, az A-vitamin a látás, míg a kálium a vérnyomás szabályozásának folyamatában játszik szerepet. E tulajdonságok terén más zöldségek is dobogóra kerülhetnek, például a sárgarépa, a zöldpaprika, a vöröshagyma vagy a gomba. Jó tudnod: A még éretlennek tűnő paradicsomokat tartsd szobahőmérsékleten! Ha hűtőbe teszed, nem érik be és az íze sem lesz az igazi. Így készítsd el: Ahhoz, hogy a lehető legtöbb likopint használhasd fel, a paradicsom mellé némi zsiradékot is kell fogyasztanod. 100 g paradicsom mindössze 22 kalória, 1 gramm fehérje és 4 gramm szénhidrát mellett 2 gramm rostot tartalmaz, valamint gazdag forrása a káliumnak és a kalciumnak is. Említésre méltó mennyiséget találunk benne magnéziumból, vasból és foszforból is. A paradicsom segíti a mellékvese és a máj működését, antioxidáns anyagai gátolják a tumoros betegségek kifejlődését.
|