Fűszerpatika a Konyhában
2008.06.22. 15:41
Áfonya (fekete):
Levelei cukorbetegség, bélhurut, hólyaghurut, gyomorhurut ellen; termése vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarokban.
Ánizs:
Szélhajtó, köptető, felfúvódást oszlató, serkenti az emésztést, semlegesíti a gyomorsavat. Magjaiból főzött teát: meghűlés, köhögés, hörgőgyulladás, asztma hatásos ellenszerének vélik.
Sok vidéken kenyerekbe sütik vagy sós, édes süteményekre hintik. A francia Pernod illetve a görög Ouzo likőrök alapanyaga, de ánizslikőrt külön is készítenek belőle.
Fűszerként a növény magjait használjuk fűszerként, melyek illatosak, kissé édeskések.
Babérlevél:
Leveleinek forrázata segíti az emésztést, étvágyjavító hatású. Levelei jellegzetes illatúak, kissé kesernyések.
Főleg káposztasavanyításhoz, fűszeres pácokhoz, a savanykás levesekhez, babételekhez, vadas ételekhez használható ízesítésre.
A babérkoszorút a béke, bölcsesség jelképének vélik.
Babhéj:
Cukorbetegségre és vizelethajtásra.
Bazsalikom:
Gyomor- és bélhurut ellen; köhögéscsillapító és idegerősítő; torokgyulladásra, mint öblögető.
A bazsalikom sok kiskertben megtalálható becses fűszernövény.
Pácok, mártások, pástétomok, savanyúságok, a paradicsomos ételek, ecetes saláták, kolbászfélék gyakori fűszere.
Teája köhögéscsillapító, görcsoldó, nyugtató, serkenti az emésztést, jó hatással van az idegrendszerre, enyhíti a gyomorégést.
Bojtorján:
Vizelet--, hashajtó és vértisztító hatású; hajhullás ellen is használják.
Borókabogyó:
Reuma, csúz és köszvény ellen; vizelethajtó, izzasztó hatású és emésztést segítő.
A borókabogyó (a koriandermaggal együtt) disznóöléseknél használt húspácolók alapfűszere, amely még javítható kevés borsfűvel, bazsalikommal, majoránnával, kakukkfűvel, izsóppal, mustármaggal. Borókából készül a borovicska és a gin nevű pálinka. A borókabogyó vese- és hólyagbántalmak elleni teakeverékek alkotórészeként is szokott szerepelni.
Bors:
Serkenti az emésztőrendszert, fokozza a bélbolyhok mozgását, enyhíti a szélgörcsöket, vizelethajtó hatású.
A borscserje fürtös terméseit, éretlen állapotban a zöldborsot, majd leszedés után ebből lesz a fekete bors, melyet a fűszerezésre használunk. Már nálunk is megjelent az érett piros (rózsa) bors vagy perui bors, mely szömörceféle borsillatú, termése, aromás, enyhén csípős. A fehér borsot az érett (pirosas) borsból készítik; tengervízben megáztatják, majd ledörzsölik héjukat és szárítják.
Az édességek kivételével szinte mindenbe tehetünk belőle. Ideális, ha frissen őröljük, mert íze ilyenkor domborodik ki igazán, és kevesebb kell belőle. A középkorban a kereskedők kíméletlenül kihasználták, hogy a konyhákban ezer százalékos hasznot számoltak rá. Ebből ered; „borsos ára van”.
Borsikafű: (Csombor)
Bélnyugtató, étvágygerjesztő, felfúvódás ellen.
Azok a betegek ízesíthetik ételeiket vele, akiket a fekete bors használatától eltiltott az orvos.
Fűszerként a növény leveleit használjuk, melyek erős, borsra emlékeztető ízűek, de annál sokkal enyhébbek.
Teáját alacsony vérnyomás, felfúvódás és étvágytalanság ellen dicsérik. Borban készült főzete; vesetisztító, vesekőhajtó, vízhajtó hatásúnak tartják.
A borsfű az ecetes uborkának és paprikának, bab, burgonya, káposzta és kolbászfélék finom fűszere.
Borsosmenta:
Gyomor- és bélzavarok, emésztőszervek megbetegedése esetén; görcsökben, felfúvódás, epezavarok megakadályozására.
Chilipaprika és Cayenna Bors:
Fajtájától függően, magas kapszaicin tartalmú, ami gyógyító hatású, lásd pirospaprikánál.
Túlzott fogyasztása gyomorégést, bélpanaszokat okozhat. Étkezéskor, ha szájpadlásunkat nagyon marja, ne vizet igyunk, mert a maró érzés fokozódhat, hanem együnk friss puha kenyérbelet.
Frissen szárítva és őrölve kapható, de fűszerkeverékbe is kínálják. A Tabasco- szósz is porított chilivel, ecettel és fűszerekkel készül.
Egzotikus fogásokhoz illik, különösen halételekhez, szárnyasokhoz, húsokhoz, az édességek kivételével szinte bármihez. (Kivételesen láttam két őrültet, akik csokitortába használták.)
Csipkebogyó:
Vese- és hólyagbántalmakra; vizelethajtó, emésztést javító, erősítő hatású, vér- és fehérjevizelés esetén.
Currypor:
A curry növény, zöld leveleit fűszerkeverékekben használják. Indiában, magában ízesítenek vele, főleg vegetáriánus ételeket. A currypor (fűszerkeverék), a zöld levelek mellet; chilipaprika, koriandermag, édesköménymag, mustármag, fekete bors, gyömbér és kurkuma keverékéből készül. Készítenek csípős és aromás keveréket, mely utóbbiba szegfűszeget és fahéjat is tesznek.
Leginkább tojás, hal és szárnyasételek, de tejszínes levesek, főzelékek ízesítésére használják.
Édesgyökér:
Légzőszervi megbetegedésekben, hólyag-, vesebajokban és gyomorfekélyben szenvedőknek.
Édeskömény:
Csecsemők és felnőttek hasfájását, felfúvódását gátló; köhögéscsillapító, szélhajtó és gyomorerősítő, gyulladáscsökkentő.
Teáját: szemborogatásra, emésztési és anyagcserezavarok ellen használják.
Ánizsra emlékeztető illatú és ízű, enyhén édeskés. Népi megfigyelés szerint, vértisztító hatású, fokozza a tejelválasztást, mézzel álmatlanság ellen jó.
Finomra vagdalt leveleivel a kaporhoz, őrölt magjával ánizshoz hasonlóan ízesíthetünk.
Fahéj:
Úgy vélik, hogy gyomorerősítő hatású, jó gyomorrontás és haspuffadás esetén, orrdugulást is szüntet.
A fahéjfa illatos, szárított kérgét használjuk, mely finoman édeskés aromájú, intenzív fűszer.
Forralt borba, kompótba, gyümölcslevesekbe egészben. Őrölve édességekbe, mézes süteményekbe, keleti fűszerkeverékekbe használják.
Feketeürömfű:
Epekiválasztást elősegítő, cukorbetegségben, epilepszia, menstruációs zavarok leküzdésére.
Fokhagyma:
Fekete nadály:
Gyomorfekély, légzési zavarok ellen.
Fodormenta:
Gyomorfájást, felfúvódást, bélrenyheséget gátló.
Gesztenye (szelíd):
Száraz görcsös köhögés, fehérjevizelés ellen.
Izsópfű (kerti):
Légcsőhurutban, asztmában, éjjeli izzadásgátló, étvágygerjesztő; teaként külsőleg: öblögetésre, folyásoknál és szájüreggyulladás csillapítására.
A kerti izsópot húsok, pástétomok, mártások és az olasz saláták ízesítőjeként használják. Teája köhögéscsillapító, étvágyjavító, szélhajtó, asztmás bántalmakat enyhítő hatású.
Kakukkfű:
Köhögés, légzőszervi megbetegedések csillapítására, étvágytalanság, ízületi betegségek ellen és féregűzésre.
A kakukkfüvek minden faja szintén kedvelt fűszerünk. Közülük a kerti kakukkfű aromásabb, mint a mezőkön termők. Úgy használják, mint a többi levekből és virágokból álló fűszereinket: a bazsalikomot, a borsfüvet, a majoránnát, az izsópot. Teájuk az erélyesebben ható nyálkaoldók, illetve köhögéscsillapítók egyike. A kakukkfűvel szamárköhögés elleni gyógyszer is készül.
Kapor:
Szélhajtó, köptető, gyomorgörcs- és felfúvódást oldó.
A kapor talán a legrégebbi idők óta használt olcsó fűszerünk. Házikertekben „elvadulva”
magától is megterem. A kapros kovászos uborka, a kapros túrósbéles, a kapros káposzta kedvelt ételek. Teája emésztést serkentőm és szélhajtó.
Kömény:
Gyomorgörcsnél, felfúvódás ellen.
Koriander:
Gyomorerősítő, görcsenyhítő, szélhajtó.
A koriander savanyúságok, pástétomok és saláták pikáns fűszere; egyébként pedig vértisztító, emésztést javító, étvágygerjesztő és szélhajtó teakeverékek gyakran alkalmazott alkotórésze.
Lestyán:
Vizelethajtó, a légúti megbetegedések megelőzésére.
Majoránna:
Köhögés, gyomorgörcs, hasmenés megszüntetésére.
A majoránna nem szorul különösebb bemutatásra, mert ma is sok háztartás ismert kedvelt fűszere. Használják hurkafélék, pástétomok, mártások, levesek, főzelékek, húsok ízesítésére, nagyon gyakran pedig baromfi- és birkahúsok nem mindenki által kedvelt jellegzetes ízének
és szagának leplezésére. Azt is érdemes tudni, hogy teája kitűnő nyálkaoldó, illetve köhögés elleni szer, amely megszünteti a bélgörcsöt és a felfúvódást.
Mustármag (fehér):
Enyhe hashajtóhatású.
A fehér mustármagot az iparban és a háztartásban egyaránt használják a téli eltevésre savanyítandó paprika és uborka egyik fontos fűszereként. Pástétomfűszerek alkotórésze, savanyítandó halaknak is elmaradhatatlan fűszere. A kolbászfélékhez, húsokhoz használt mustárkrémet fehér és fekete mustármagokból készítik. A mag őrleményét pépes borogatóként használják reumás végtagok fájdalmának enyhítésére.
Narancshéj:
Emésztési zavarok, gyengeség esetén.
Orvosi zsálya:
Éjjeli izzadást csökkentő, légzőszervi gyulladások, hólyaghurut ellen, külsőleg sebek kezelésére, folyások öblítésére, egyes gége- és mandula megbetegedésekre, szájgyulladásban jó öblítőszer.
Intenzív és különös aromájú fűszer, amely kísérőként minden más fűszer mellett alkalmazható. Teája belsőleg a hugyutak és az emésztőcsatorna megbetegedéseinél, mint összehúzó és fertőtlenítő hatású szer nyerhet alkalmazást. Külsőleg száj- és toroköblítőszer fogínygyulladás vagy mandulagyulladás esetén.
Petrezselyem:
Vizelethajtó, a hugyutak megbetegedéseiben, reuma ellen.
|