Reggeli Időben
2008.06.22. 15:38
Egy eltelt éjszaka után, hogy kellemes-e vagy kellemetlen az ébredés, nemcsak az előző napi behatások, de az étkezési rendszerünk is sokat javíthat vagy ronthat. Az egésznapi kapkodó étkezés kihat a vacsorára, mert ilyenkor próbálunk mindent bepótolni, melyet a szervezet követel. A „telebendős”, késői étkezés, másnap nehézkes, rossz közérzetet okozhat.
Ezúton próbálom segíteni önöket, hogy az ősi időben történő étkezésekhez térjünk vissza. Reggel, mikor felkelek, már nyúlok is az előre odakészített, pohár tiszta vízért, mivel éjszaka a szervezet sokat veszít, és ilyenkor a „pocakunk” üres. Két-három kekszet is bekapkodok, mielőtt a kávéspohárhoz nyúlnék. Elkészítem a reggelihez az italt, de van olyan is, melyet előző nap már bekészítek a hűtőbe, „csak önteni” kell. Fontos, hogy minden reggel, minél változatosabban étkezzem és megválasszam a fűszereket. Utóbbiak nagyon segítenek abban, hogy egyre kevesebbszer keljen orvoshoz mennem, mivel a fűszerek hatóanyagai is megelőzhetnek betegségeket. Aki fogyni szeretne, de szeret enni, a helyes, mindig időben történő és a „koldusok vacsoráját” betartva, még a „mentőövekből” is leadhatnak.
Az a pár perc, hogy reggelizünk, sok problémánkat oldhatja meg; -nem leszünk hamar idegesek, -nem fog a gyomrunk „korogni”, munka közben, -a sok kávé sem fogja annyira marni gyomrunkat, és még tovább sorolhatnám, akár „vacsoráig”. Természetesen, akinek diétára van szüksége az tartsa be, de az időpontokat ilyenkor is fontos betartani. Saját példámat szeretném felhozni, hogy mint gyomorfekélyes, a kórházba kerüléseim harmadik napján, sok kellemetlenségem mérséklődött, vagy megszűnt a rendszeresség által.
Mint szakács végzettségű ember, én is kipróbáltam az úgynevezett, egészséges táplálkozás ételeit, de mindig arra jutottam, hogy a szervezetem kíván sok olyan élelmiszert, melyről le kellene mondani. Ezért kezdtem foglalkozni a régi korok táplálkozásával, melyek meggyőztek, hogy az ebben a régióban élő emberek is mindenevők. Ezért máshol kell a „hiba” okait keresni. Ekkor döbbentem rá, hogy a németországi munkám alkalmával is mindig de. ˝9-kor a szakácstanulók által megterített reggelit el kellett fogyasztani. Az ottani „tulajnak” igaza volt, hogy jobban bírjuk a munkát, és kevesebbet „nasizunk” (ami természetesen neki veszteség, mivel ilyenkor többet „lop” az éhes ember). Délután, mikor az étterem bezárt, mi is megebédeltünk, fehér terített asztalnál, és csak ezután indultunk hazafelé. A fűszerek gyógyító hatásáról, a rákos betegek által leírt receptek győztek meg, hogy ezeket, fontos felhasználni a megelőzés érdekében. Azóta a „patika polcomon”, minden üvegre rá van írva, hogy melyik fűszer, mit javít, vagy milyen gyógyhatása van. Megfázás, köhögés stb. esetén már látom, hogy mivel, mit fogok főzni. Étkezésnél figyelembe kell venni az évszakokat is. Nyáron a melegben inkább a könnyebb, míg télen a nehezebb ételeket kívánja a szervezet. Ezért fontos az étrendünk megfelelő összeállítása, mert a fehérhusu állatok könnyebben emészthetők, minél sötétebb a hús annál erősebb a rostozata, így nehezebben emészthető.
|